תקציר ע”א 606/61 פיליבא (22/02/1962): בית משפט עליון ביטל החלטת בית משפט מחוזי לדחות בקשה לכפות איש לגירושין באמצעות מאסר

ע”א 606/61 היועץ המשפטי לממשלה נ’ פיליבא, פד”י טז (1962) 673

 

ע”א 606/61

היועץ המשפטי לממשלה

נגד

שלמה פיליבא

 

בית-המשפט העליון בשבתו כבית-משפט לערעורים אזרחיים

[22/02/1962]

לפני הנשיא (אולשן), והשופטים ברנזון, כהן

 

בית-הדין הרבני, לאחר שפסק פעמיים שעל הבעל לתת גט-פיטורין לאשתו, ציווה לכפות אותו לתת את הגט. כשהבעל לא מילא את הצו הגיש היועץ המשפטי לממשלה בקשה לבית-המשפט המחוזי לכפות במאסר את הבעל לציית לצו, לפי סעיף 6 לחוק שיפוט בתי-דין רבניים (נישואין וגירושין), ה’תשי”ג-1953. בית-המשפט המחוזי דחה את הבקשה בנימוק, שבחוק לא נקבעה תקופת המאסר ואם הבעל ימשיך בסירובו יישאר במאסר כל ימי חייו. היועץ המשפטי עירער, שבעת שמיעת הערעור טען המשיב כי הוא אינו מוסר את הגט לאשתו משום שהיא טרם מסרה לו את החפצים ואת הבגדים שהיא חייבת להחזיר לו לפי פסק-הדין הרבני. בית-המשפט העליון, בקבלו את הערעור, פסק:

א.

(1) המאסר עליו מדובר בסעיף 6 לחוק שיפוט בתי-דין רבניים (נישואין וגי­רושין), ה’תשי”ג-1953, אינו עונש אלא אמצעי כדי לכפות על אדם מתן גט לאשתו כאשר בית-הדין המוסמך סבור שהצדק דורש.

(2) בסעיף 6 לחוק הנ”ל, כמו בסעיף 6 לפקודת בזיון בית-המשפט, לא היה על המחוקק לקבוע תקופת מאסר “מוגדרת”, כי תקופת המאסר נתונה בידיו של האיש הנאסר עצמו. די לו שיאמר “מקיים אני”, יאמר ויעשה, ומיד הוא יוצא מבית-כלאו.

ב. אין החזרת החפצים, שעל האשה לעשות, מהווה תמורה למתן הגט והאחד אינו מותנה בשני. אי-ההזרת החפצים אינו נימוק לסירוב בית-המשפט לתת את הצו המבוקש על-ידי היועץ המשפטי לממשלה.

ג.
(1) בית-המשפט המחוזי, בדונו בבקשה לפי סעיף 6 הנ”ל, אינו יושב לערעור על פסק-הדין הרבני ואין לו להרהר אחד מידותיו, כי אין זה מענינו לבדד דין ודברים שבינו לבינה.

(2) הסמכות והסנקציה המוקנות לבית-המשפט המחוזי לפי סעיף 6 הנ”ל אינן אלא סמכות וסנקציה של הוצאה-לפועל.

 

ערעור על החלטת בית-המשפט המחוזי, חיפה (השופט א. שמש), מיום 05/12/1961, ב- המ’ 712/60, לפיה נדחתה בקשת המבקש לכפות במאסר על המשיב לציית לפסק-דינו של בית-הדין הרבני, רחובות, מיום 30/03/1959, לתת גט-פיטורין לאשתו. הערעור נתקבל.

 

א’ קמר, סגן פרקליט המדינה – בשם המערער;

י’ חיון – בשם המשיב

 

ניתן היום, יח אדר-א ה’תשכ”ב (22/02/1962).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *