תקציר “הרב גורן הוציא היתר לממזרים” (1973)

“הרב גורן הוציא היתר לממזרים” הפרדס 47(4) (1973) 22

 

“הרב גורן הוציא היתר לממזרים”

 

יום א’ פ’ וישלח יד כסלו – במבצע בזק וסודי התיר הרב הראשי שלמה גורן את האח והאחות לנגר שביה”ד הרבני הכריז עליהם שהם ממזרים.

לדברי הרב גורן חתמו על ההיתר שהוא יזם, תשעה רבנים ודיינים. אולם הוא סירב בתוקף לגלות את שמותיהם של הרבנים והדיינים אשר לדבריו הצטרפו אל ה’היתר’.

לסופרנו נודע כי כל התשעה הדיינים שדנו בתיק ואשר לפי טענת הרב גורן אחד מהם, שאסר תחילה את הממזרים, התירם עתה, הכחישו אמש נמרצות כאילו התירו את הממזרים. הדיינים הם הרבנים קרליץ, בבליקי, גולדשמידט (שדנו בתיק לפני עשר שנים), הרבנים קרייזמאן וז’ולטי (שדנו יחד עם הרב קרליץ’ בביה’ד בפ”ת) והרבנים אלישיב, עובדיה יוסף וישראלי (שדנו בתיק בביה”ד הגדול).

חוגים רבניים הביעו דעה: כי מעשה זה שנעשה בניגוד לכל כללי ההלכה וסדרי הדיון המקובלים בבתי-הדין הרבניים, עלול לגרום להרס למערכת השיפוט הרבני בישראל.

כמה מדייני בית הדין הרבני הגדול הביעו אמש תמיהה על הדרך שבה הותרו האח והאחות לנישואין – נמסר ב’שידורי ישראל’.

הדיינים אמרו לכתב ‘שידורי ישראל’ כי לא ייתכן שדיינים יחרצו דין מבלי לקבל את עדותם של שני הצדדים ובלי לבדוק את כל העובדות. מעשה זה הוא לדעתם “התמוטטות של סדרי הדין בשיפוט הרבני”. הכתב העיר כי אם יקבע עתה בית הדין האזורי בפתח-תקווה כי בעלה הראשון של אם האח והאחות הוא יהודי – תיווצר תסבוכת חמורה.

כן נודע לכתב כי אחד מפרקליטי הבעל הראשון שוקל הגשת ערעור לבית ‏ הדין הרבני על החלטת 9 הדיינים שהתירו את הנישואין. כפי שמסר הרב גורן, נערכו אמש שתי החתונות באולם ‘שלמה’ בתל אביב בנוכחותו של שר הבטחון מר משה דיין, אשר העלה את השאלה בממשלה.

חופה אחת נערכה על ידי הרב הצבאי הראשי תת-אלוף מ’ פירון כיוון שהחתן משרת בצבא, ואילו את החופה השניה ערך, לדבריו, אחד הרבנים בערים הגדולות.

הרב גורן זכה אמש לשבחים מפיו של ח”כ גדעון האוזנר שאמר כי הרב גורן “גילה אומץ לב, תושיה ורצון טוב והסיר את מפלצת הממזרות”.

חוגים רבניים העירו: כי לאחר מבצע בזק סודי זה נשאלת השאלה: מדוע לא עשה זאת לפני שנבחר לרב ראשי על פי אותה טקטיקה, לאחר שדילג עַל כל כללי סדרי הדיון ומערכת השיפוט הרבני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *