תקציר בג”צ 71/65 שטנד (31/03/1965): בית משפט עליון דחה עתירה נגד החלטת משרד הפנים לדחות בקשה לשינוי שם המשפחה של בן-זוגו שאינם נשואים

בג”צ 71/65 שטנד נ’ שר הפנים, פד”י יט(1) (1965) 501

 

בג”צ 71/65ְ

טובה שטנד

נגד

שר הפנים

 

בבית-המשפט העליון בשבתו כבית-משפט גבוה לצדק

[31/03/1965]

לפני השופטים לנדוי, ברנזון, מני

 

העותרת היא חברת קיבוץ גדות אשר נישאה לחבר הקיבוץ בטכס נישואין פרטי. מיד לאחר מכן הודיעה ללשכת מרשם התושבים על שינוי שמה הנוכחי לשם ‘בעלה’. בתשובה לשאלת הלשכה, היא הבהירה שאמנם החלפת שם המשפחה נובעת מנישואין, אולם היות והטכס הזה פרטי ועניין אישור הנישואין נמצא עדיין בתהליך של טיפול משפטי, אין בקשתה מסתמכת על כך. בעקבות הסבר זה, הודיע מנהל הלשכה לעותרת כי הואיל וכך, אין היא רשאית לקבל את שם משפחת האיש שטרם הוגדר כאישה לפי החוק, מכיוון שהשם החדש עלול להטעות. ערעור העותרת לשר הפנים נדחה מאותו טעם. טענת העותרת נגד ההחלטות הנ”ל היא כי להפך שמה הנוכחי עלול להטעות בהתחשב עם נסיבות המקרה שלפיהן רואה היא את עצמה כנשואה לאישה. יש לציין שהעותרת פנתה לבית-הדין הרבני בבקשה למתן פסק הצהרתי על כשרות הנישואין ובקשה זו עדיין תלוייה ועומדת.

בית-המשפט העליון, בדחותו את העתירה, פסק –

א

(1) לפי חוק השמות, ה’תשט”ו-1956, מקבלת אשה עם נישואיה את שם משפחת בעלה, אלא אם היא בוחרת להמשיך לשאת את שם משפחתה הקודם. בכל אחד משניּ המקרים הללו אין בכלל מקום שינוי שם.

(2) אם אין לראותם כזוג נשוי כל זמן שהדבר לא נקבע עלידי בית-משפט מוסמך, הרי שינוי השם המבוקש עלול להטעות את הציבור לחשוב שהעותרת כבר נשואה כדת וכדין לפני שהשאלה הוכרעה על-ידי בית-הדין המוסמך. משום כך אין לראות פסול בהחלטת שר הפנים לחכות לתוצאות המשפט ובינתיים לא לאשר את ההודעה על שינוי השם המבוקש.

 

עתירה למתן צו-על-תנאי המכוון למשיב והדורש ממנו לבוא וליתן טעם: מדוע לא יבטל את החלטתו של מנהל הלשכה למרשם התושבים בנפת צפת, הדוחה את בקשת העותרת לשנות את שמה; ומדוע לא ידון בפניה שהועברה להכרעתו הסופית; ומדוע לא ייענה בחיוב לפנייתה של העותרת לשנות את שמה כמבוקש על ידיה. העתירה נדחתה.

 

י’ בן-מנשה – בשם העותרת

 

ניתן היום, כז אדר-ב ה’תשכ”ה (31/03/1965).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *