תקציר בג”צ 521/85 הרב אדגואיצ’ו (15/06/1989): בית משפט עליון הורה לשר הדתות למלא הוראות בעניין גיור אתיופים

בג”צ 521/85 הרב מנשה איילין אדגואיצ’ו נ’ מועצת הרבנות הראשית לישראל, פ”ד מג(2) (1989) 152

 

בג”צ 521/85

בשג”צ 97/89

בשג”צ 205/89

 

1. הרב (“כס”) מנשה איילין אדגואיצ’ו

2. ראובן מנשה אדגואיצ’ו

3. “ביתא ישראל”

4. הוועדה הבינלאומית למען יהדות אתיופיה

נגד

1. מועצת הרבנות הראשית לישראל

2. השר לענייני דתות

3. השר לקליטת עלייה

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית-משפט גבוה לצדק

[15/06/1989]

לפני הנשיא מ’ שמגר, המשנה לנשיא מ’ אלון והשופט א’ חלימה

 

העתירה נסבה על שני עניינים: האחד – דבר הקמתו של מכון למורשת יהודי אתיופיה, והשני – הקשיים הנערמים בדרכם של היהודים יוצאי אתיופיה המבקשים להינשא ולהקים בית בישראל. על-פי פסק-דין חלקי, שניתן בעתירה, הוחלט על הקמתו של המכון למורשת יהודי אתיופיה. בעניין הנישואין, הופעל הסדר ניסיוני, לפיו הסכימו שני הרבנים הראשיים בישראל ורבה הראשי של העיר נתניה, כי הרב הראשי בנתניה ישמש כרושם נישואין עבור יהודי אתיופיה, וזאת בנוסף לרבנים המקומיים ולבתי הדין הרבניים המטפלים בעניין. הפעלת ההסדר נתקלה במספר קשיים מעשיים. בין היתר, נתעורר הצורך באיסוף נתונים ובעיבודם, דבר שיאפשר לרב הראשי בנתניה להבדיל בין יהודי אתיופיה לבין הנוכרים שנספחו אליהם בדרכם לישראל. כן נתעורר הצורך בהקמת בית-דין בנתניה, שיטפל בבעייתן של גרושות אתיופיות. בעניין זה נאמר על-ידי המשיבים, כי קיימת בעיה של העדר תקנים לדיינים. בית המשפט הגבוה לצדק פסק:

א.

(1) מן הראוי לפתור בהקדם את הבעיות שהתעוררו במהלך קיום ההסדר שהושג בעתירה דנן בעבר, וזאת כדי שההסדר – שיכול להיות בו פתרון מעשי יעיל לכל הבעיות האמיתיות והמדומות – יוכל להיות מופעל בצורה שוטפת ויעילה ויסלק את הקשיים שנערמו בדרכם של העותרים (156ו).

(2) אין מקום לכך, שהבעיה של תקני דיינים תשמש בגדר מניעה מעשית לפתרון הבעיות נושא העתירה, שכן ניתן, בנסיבות דנן, להרכיב מותב של בית-דין מדיינים המכהנים ממילא בנתניה או היכולים לכהן כאמור (157א-ב).

 

התנגדות לצו-על-תנאי מיום 09/09/1985. העתירה נתקבלה. הצו-על-תנאי נעשה מוחלט.

 

מ’ קורינלדי – בשם העותרים;

נ’ ארד, מנהל מחלקת בג”צים בפרקליטות המדינה – בשם המשיבים.

 

ניתן היום, יב סיוון ה’תשמ”ט (15/06/1989).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.