תקציר בג”צ 48/58 יואנוביצ’י (27/04/1958): בית משפט עליון דחה עתירה נגד החלטת שר הפנים שלא ליתן אשרת עולה בשל עבר פלילי המסכן את הציבור

בג”צ 48/58 יואנוביצ’י נ’ שר הפנים, פד”י יב (1958) 646

 

בג”צ 48/58

יואנוביצ’י נגד שר הפנים

 

בבית-המשפט העליון בשבתו כבית-משפט גבוה לצדק

‏[27/04/1958]

לפני הנשיא (אולשן) והשופטים לנדוי, ברנזון

 

בקשת אדם בעל עבר פלילי שבא ארצה בשם בדוי ולפי דרכון מזוייף, לצוות על שר הפנים, שסירב להיענות לבקשתו, בהיותו משוכנע שהמבקש עלול לסכן את שלום הציבור, לתת לו תעודת עולה לפי חוק השבות, ובקשה למנוע את גירושו מהמדינה – פירוש סעיף 2(ב) לחוק השבות.

המלים “חוץ אם נוכח שר הפנים שהמבקש הוא בעל עבר פלילי” שבסעיף 2(ב)(3) לחוק השבות מצביעות על כך, שאומנם אין שר הפנים רשאי לשלול מיהודי הרוצה להשתקע בארץ את זכותו לכך אלא אם כן שוכנע, על סמך הוכחות שהיו לפניו, שאותו יהודי בעל עבר פלילי הוא – ואילו השאלה אם העבר הפלילי “עלול לסכן את שלום הציבור” נתונה לשיקול-דעתו ולהערכתו על שר הפנים. – אין לקבל את הטענה כי אין אדם יכול להיראות כבעל עבר פלילי אם הורשע פעם אחת בלבד – לשון “נוכח לדעת” שבסעיף הנדון מראה דווקא על שיקול-הדעת המסור לשר – המצב היה שונה אילו נאמר בחוק שתינתן תעודת עולה אלא אם הוכח קיומם של תנאים מסויימים – במקרה כזה המבחן הוא אובייקטיבי ובית-המשפט יכול להיכנס לעובי הקורה ולקבוע אם אומנם היו ראיות מספיקות לכך לדעתו, ולאו דווקא לדעת השר.

 

בקשה למתן צו-על-תנאי המכוון למשיב, והדורש ממנו לבואו ליתן טעם: מדוע לא יבטל את החלטותיו מיום 18/02/1958 ומיום 08/04/1958, לפיהן נדחתה בקשתו של המבקש לקבלת תעודת עולה, לפי סעיף 3 לחוק השבות, ה’תש”י-1950; ומדוע לא ייתן למבקש תעודת עולה; ומדוע לא יימנע מלהוציא צו-גירוש נגד המבקש לפי חוק הכניסה לישראל, ה’תשי”ב-1952; ולחלופין, מדוע לא יימנע מלהוציא צו-גירוש נגד המבקש שיגרום לשילוחו לצרפת. הבקשה נדחתה.

 

שמרון; נוביק – בשם המבקש.

 

ניתן היום, ז אייר ה’תשי”ח (21/04/1958).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *