תקציר בג”צ 149/51 גרלר (07/12/1951): בית משפט עליון דחה עתירה נגד החלטת בית דין רבני כי בסמכותו לדון בענייני קטין

בג”צ 149/51 גרלר נ’ גרלר, פד”י ה (1951) 1402

 

בג”צ 149/51

זיגפריד גרלר

נגד

מיה גרלר ואח’

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני השופטים אולשן, זילברג, זהר

17/07/1951 שמיעת הבקשה ומתן צו על-תנאי בהרכב השופטים דונקלבלום, אגרנט, זילברג; 07/11/1951 תשובה לצו על תנאי; 07/12/1951 מתן הצו.

 

אם אחד הצדדים, על ידי התנהגותו בפני הרבנים, נותן לבית הדין יסוד להניח כי הוא חבר כנסת ישראל, אין לו ברירה אלא: או לסתור את ההנחה, או להיות נידון על פיה – במקרה והבעל מבקש ומקבל היתר של מאה רבנים לשאת אשה על אשתו, והוא מתחייב לציית לשיפוט הרבנות אם אשתו הראשונה תבוא ותתבע אותו לדין, ולפסק-הדין שיוציאו הרבנים בנוגע לכתובה וכדומה”, הרי דבר זה מהווה, לפחות לכאורה, הודאה מכללא, כי הוא ואשתו (הראשונה) הם חברי כנסת ישראל, ואם בא הבעל לאחר מכן וערער על סמכות הרכנים בקשר לפסק-דין שניתן על ידם בינו לבין אשתו הראשונה, אחרי ההתחייבות הנ”ל, עליו להוכיח כי אחד מהם אינו חבר כנסת ישראל – מי שמתגגד לפני בית המשפט הגבוה לצדק לביטול פסק-הדין שניתן על ידי הרבנים, וטוען בקשר להתנגדותו כי הוא וגם יריבו הנם חברי כנסת ישראל, שוב אינו יכול בשום בית משפט אזרחי או במשרד ההוצאה לפועל להשמיע את טענת אי-החברות, אפילו אם הוא מקבל על עצמו להוכיח את טענתו, יען כי ההיתנגדות יחד עם הטענות הנ”ל מהוות הודאה מפורשת בעובדה כי הם שניהם חברי כנסת ישראל – אם פסק של רבנים בנוגע להחזקת ילד גדון כשאלה שבגררא בסיכסוך של גט, יש סמכות לרבנים להחליט בדבר וכן לשנות, לתקן ולבטל את פסק-הדין שניתן על ידם.

 

היתנגדות לצו-על-תנאי, שניתן ביום יג תמוז ה’תשי”א (17/07/1951), המכוון אל המשיב השני, המורכב מהמשיבים 3, 4 ו-5. והדורש מהם לבוא וליתן טעם, מדוע לא יבטל את החלטתו, מתאריך יז אייר ה’תשי”א, בתיק מס’ ה’תש”ט/1781 (מצורף לתיק מס’ תש”ט/669). בה החליט כי יש לו סמכות לדון בתביעה שהוגשה לפניו על ידי המשיבה הראשונה, בנדון החזקתה של הילדה נינה גרלר, ומדוע לא יימנע בגלל חוסר סמכות מלדון ו/או מלהחליט בתביעת המשיבה הראשונה שהוגשה בתיק הנ”ל. הצו-על-תנאי בוטל.

 

טענו:

למבקש: מ’ כספי, מ’ לבנון;

למשיבה מס’ 1: מ’ הוכמן;

למשיבים 2-5: אין הופעה

ניתן על ידינו בפומבי, היום, ח כסלו ה’תשי”ב (07/12/1951)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *