סע”ש עבודה (ירושלים) 8822-02-18 שדולת הנשים בישראל נ’ מדינת ישראל (06/08/2018)

סע”ש (עבודה ירושלים) 8822-02-18 שדולת הנשים בישראל נ’ מדינת ישראל (06/08/2018) – DOCX / PDF

 

בית דין לעבודה ירושלים

סע”ש 8822-02-18

 

בפני:

כב’ השופטת רחל בר”ג-הירשברג

 

התובעת:

שדולת הנשים בישראל ח”פ 580085686

ע”י ב”כ עו”ד חגי קלעי, עו”ד ליעד ורצהיזר, עו”ד כרמית מזרחי ועו”ד מרים זלקינד

נגד

הנתבעת:

מדינת ישראל – נציבות שירות המדינה

ע”י ב”כ מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי) עו”ד משה וילינגר

 

פסק דין

1. לפני תביעתה הציבורית של שדולת הנשים המכוונת כנגד הוראות המכרז הפומבי שבאמצעותו נקלטו עמיתי תכנית ההשמה לאקדמאים מהגזר החרדי – “משפיעים/ות – חרדים לשירות הציבורי” (להלן: תכנית משפיעים).

2. תחילתו של ההליך בבקשת התובעת לסעד זמני. החלטה בבקשה ניתנה ביום 8.4.2018. המדינה מצדה ביקשה להאריך את המועד להגשת כתב הגנתה, תחילה עד לסיום הליכי הערעור על ההחלטה בסעד הזמני (בר”ע (ארצי) 36077-04-18 מדינת ישראל – שדולת הנשים (1.5.2018); בג”ץ (עליון) 3515/18 שדולת הנשים –נציבת שירות המדינה (15.5.2018)), ובהמשך עד סיום הטיפול בבקשתו של היועץ המשפטי לממשלה להידרש לסוגיות העולות מהתביעה.

3. עם הגשת כתב ההגנה, ביום 24.6.2018, ולנוכח חשיבות קידומו של ההליך. וכן בשים לב לסוגיות העקרוניות שהתעוררו במסגרתו, כמו גם העובדה שהתכנית בכללותה טרם באה לסיומה, נקבע דיון בפגרת בתי המשפט. במהלך הדיון באו הצדדים, בהמלצת בית הדין, לכדי ההסכמות המפורטות מטה.

“1. המדינה שבה ומבהירה כי היא מחויבת לעקרונות השוויון בכלל, ולעקרון שוויון ההזדמנויות בעבודה ועקרון השוויון המגדרי בפרט. בהתאם מחויבת המדינה לקליטה שוויונית של נשים וגברים לשירות הציבורי.

2. המדינה מתחייבת כי מעתה ואילך, וככל שיפורסמו מכרזים פומביים נוספים למסלול הכשרה לתכנית משפיעים חרדים לשירות המדינה ולשלטון המקומי, או כל תכנית עתודה או צוערים בנציבות שירות המדינה, תתקיים התכנית במכרז אחד לנשים ולגברים, לרבות הליכי פרסום התכנית, מיון המועמדים והמועמדות ובהמשך הקבלה למשרות השונות. המשרות בהן ישולבו עמיתות ועמיתי התכנית יהיו פתוחות באופן שוויוני לשני המינים.

3. ככל שתבקש המדינה לפרסם מכרז פומבי נוסף לתכנית משפיעים, או כל תכנית עתודה או צוערים בנציבות שירות המדינה, שאמורה להתנהל בהפרדה מגדרית כלשהי, מתחייבת המדינה לפרסמו לציבור. באופן חריג לאור הליך זה תעביר המדינה לקראת פתיחת מחזור התכנית הבאה לתובעת עותק מהמכרז; מחקר מלווה; חוות דעת משפטית של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בנוגע למכרז שתתייחס לעיצוב התכנית כפי שבאה לידי ביטוי בטיוטת המכרז; תוצאות סקר מקדים לתכנית ככל שיבוצע. זאת לא יאוחר מ – 45 ימים קודם לפרסום המכרז. התובעת תהא רשאית להתייחס למכרז תוך 14 ימים.

4. אין בהסכמות אלה כדי לפגוע בטענות הצדדים ביחס לעצם האפשרות לנהל תכנית הכשרה לעבודה בשירות הציבורי בהפרדה מגדרית מלאה או חלקית ואלה שמורות להם. זאת להבדיל מפתיחה של תכנית עתודה לנציבות שירות המדינה לבני מין אחד בלבד מבלי שנפתח במקביל קורס למין השני כפי שהוכרע בהליך זה.

5. תכנית הגברים והנשים הנוכחית תמשך להתקיים כסדרה.

6. בית הדין מתבקש ליתן להסכמות הצדדים תוקף של פסק דין”.

4. ניתן אפוא תוקף של פסק דין להסכמות הצדדים לעיל.

5. טרם חתימה מצאתי לברך את כל הנוגעים בדבר על שהשכילו להעתר להמלצת בית הדין ולבוא לכדי הסכמה.

6. כל צד יישא בהוצאותיו.

 

ניתן היום, כ”ה אב תשע”ח, (06 אוגוסט 2018), בהעדר הצדדים ויישלח אליהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *