“היתר האת והאחות – תקדים מסוכן לגבי סמכות הרבנות” (1973)

“היתר האת והאחות – תקדים מסוכן לגבי סמכות הרבנות” הפרדס 47(4) (1973) 27

 

“היתר האת והאחות – תקדים מסוכן לגבי סמכות הרבנות”

 

בעולם כולו דברי ביקורת קשים בפרשת האח והאחות הושמעו ע”י כ”ק האדמו”ר מלובביץ בהתוועדות יט כסלו בברוקלין. לדעת הרבי, יש בפרשה זו תקדים מסוכן לגבי סמכות הרבנות בעולם כולו, הן משום התניית בחירת רב במתן היתר מסויים והן משום הודעות של שר הצבא והממשלה כי האח והאחות מותרים לבוא בקהל, עוד לפני שהרבנים פסקו בדבר, היינו שהממשלה פוסקת ובטובה נותנת ‘רשות’ לרב שיבסס את ה-היתר לפי ההלכה.

הרבי אמר להלן, שאילו היה קורה כדבר הזה לגבי שופט בבית המשפט המתנהל לפי משפטי העמים, הרי היה הדבר מזעזע את הציבור הנאור בעולם כולו והיה רועש וגועש עַל ההתערבות בשיפוט. אולם כאשר הדבר קרה לגבי רב – החרישו כולם.

בהמשך שיחתו ציין הרבי, כי יש אומרים שהדבר נעשה כפי שנעשה מפאת רחמנות על האח והאחות ואהבת ישראל.

אם אמנם זאת הסיבה, אמר, מדוע לא נעשה פסק זה לפני כמה חדשים? הרי התחקיר היה כבר קיים אז, והיכן כתוב שדרושים תשעה חותמים על ההיתר? ומי אומר שרק רב ראשי יכול לפסוק זאת? למעשה גם רב בודד, וגם שאינו בעל תואר, יכול היה לפסוק פסוקו, ומדוע היה צריך להמתין עד עתה?

יש המטבירים פסק זה כקידוש השם. אך היכן כאן קידוש השם – שאל הרבי – אם מחמת לחץ הממשלה התקבל פסק זה?

הרבי הוסיף כי ראה חובה להדגיש כל זאת משום הפרסומים על קידוש השם שנעשה כביכול על ידי פסק דין זה. לדעתו ההפך הגמור הוא הנכון, שכן אירוע זה מהווה תקדים חמור ומסוכן ביותר בכך שהממשלה נותנת פקודה איך שהרבנים יפסקו. הוא ציין כי זהו דבר המסכן את עצם קיום הרבנות הפרדס והסמכות של שיפוט רבני בכל העולם כולו. לכן לא היה באפשרותו לשתוק, שכן שתיקתו יכולה היתה להתפרש בהסכבמה לכל זאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *